Cinsel Psikolojik Danışmanlık


Cinsel Psikolojik Danışmanlık

Cinsel Psikolojik Danışmanlık

Cinsel psikolojik danşmanlık Bakırköy psikolog

Cinsellik, bireylerin konuşmaktan utandığı ve çekindiği en mahrem konulardan birisidir. Özellikle bu konuda herhangi bir sorun yaşanıyorsa, paylaşmak daha da zorlaşmaktadır. Bu konuda özellikle yanlış bilgilendirmeler, anlayışlar, deneyimler ve geleneklerden dolayı bireyler değişik cinsel sorunlar yaşayabilmektedirler.

Sağlıklı bir cinsel hayat, ruhsal ve bedensel mutluluğun çok önemli bir bileşenidir. Evlilik yaşamında tatmin edici bir cinsel yaşamın, evlilik uyumu ve doyumu için de önemli olduğu değişik araştırmalarda görülmektedir. Cinsel psikolojik danışmanlığın amacı da, sağlıklı ve doyum sağlayıcı bir cinsel ilişkinin yeniden oluşturulmasıdır.

Cinsel problemlerin önemli bir kısmının temelinde yanlış, eksik ve abartılı bilgilendirmeler söz konusudur. Cinsel psikolojik danışmanlık, cinselliğin insan doğasının bir gereği olduğu gerçeğinden yola çıkarak etkili bir cinsel bilgilendirme yapılarak, ayıp, günah, suçluluk gibi duygular yeniden yapılandırılarak bireylere yardımcı olunur. Cinsel psikolojik danışmanlıkta asıl amaç, daha sağlıklı ve mutlu bir çift ilişkisini inşa etmektir.

Cinsel psikolojik danışmanlık, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış kişiler tarafından cinsel hayatına ilişkin problemeleri olan bireylere ya da çiftlere uygulanan işlevsel bir yaklaşımdır.
Cinsel danışmanlığa başvuran çiftlerin problemlerinin asıl nedeni evlilikte yaşanan çatışmalar ya da aile içi dinamiklere ilişkin uyum sorunlarından etkilenilmesinden kaynaklanabilir. Cinsel sorunlar evlilik sorunlarının sonucu olabildiği gibi evlilik sorunlarının ana nedeni olma anlamını da gelebilir. Bu nedenle uzmanların cinsel danışmanlık yanında aile danışmanlığı konusunda da deneyim sahibi olması önemlidir. Deneyimli bir danışmandan destek aldığında, cinsel yaşamdaki problemlerini çözen kişilerin cinsel yaşamlarından doyum almaya başladığı ve beraberinde yaşam kalitelerinin arttığı bilinmektedir.
Cinsel problemler yalnızca cinsellikle ilişkili değil, kabul edilen yanlış duygu ve düşüncelerden dolayı da var olabilir.  Hiçbir fiziksel muayene içermeyen cinsel psikolojik danışmanlık kişilerin mahremiyetlerine saygı duyarak gerçekleşen bir modelidir.

Sıklıkla cinsel psikoterapide hedeflenen; performans anksiyetesinin giderilmesi, eşler arasındaki iletişimi arttırma, yaşam biçimlerini değiştirme, etkili cinsel tekniklerin öğretilmesi ile cinsel davranışın değiştirilmesi zemini üzerine kuruludur.
Cinsel Terapide Ele Alınan Başlıca Sorunlar; Vajinismus, Cinsel İsteksizlik, Ereksiyon Problemleri, Erken Boşalma ve Cinsel Ağrılar şeklinde sıralanabilir.

Pozitif Psikoloji Enstitüsü - Cinsel Psikolog Bakırköy